Got Wheatgrass?

Nutrition that is accessible, affordable, and convenient.

Eating Healthy Doesn't Have To Be Expensive

FACTS

• 20 packets of our wheatgrass tea is equivalent in nutrition to 360 pounds of choice vegetables.

• 20 packets will cost you $14.00.

• For optimal health, it is recommended that you consume 70% vegetables and fruits (plants).

• Wheatgrass Juice at a juice bar contains only the juice from the leaves and cost you anywhere between $2.00 - $3.00 a shot. No matter how much money you spend on this wheatgrass, it will never have the same nutritional value as our wheatgrass. 20 shots of wheatgrass will cost you between $40.00 - $60.00.

• 20 packets will cost you $14.00.